محل بنر تبلیغاتی شما

آهن زنگ نزن چیست

آهن زنگ نزن-صفحه ی25 علوم ششم ابتدایی

کشف این آلیاژ جدید، بدین گونه رخ داد که روزی دانشمندان متوجه شدند که اگر بر فولاد، حدود 10 تا 20 درصد فلز « کُرُم » و اندکی « نیکل » بیفزایند، فولادی به دست می آید که در برابر اکسایش و زنگ زدگی و حمله اسیدها، مقاومت خواهد کرد.

مصارف فولاد زنگ نزن بسیار است. ما در زندگی روزانه ی خود با صدها جنس سر و کار داریم که همه از فولاد زنگ نزن، ساخـته شده اند. مانند: چاقو، دستگیره ی در،  سر چوگان گلف، لوازم برقی، وسایل ماهی گیری و بسیاری از چیزهای دیگر. فولاد  زنگ نزن بسیار خوب صـیقل می خورد و براق می شود. از این رو، می توان از آن  به جای آینه و نورافکن نیز استفاده کرد.

در جایی که آینه شیشه ای، در معرض شکستن باشد به جایش فولاد زنگ نزن را همچون آینه، قرار می دهند، پس فولاد زنگ نزن همان فولاد معمولی است که مقداری کرم و گاهی نیز اندکی نیکل بر آن افزوده اند

آیا توجّه کرده اید که بعضی از فلزات زنگ می زنند و بعضی دیگر٬زنگ نمی زنند؟آهن معموأ زنگ می زند.به همین علّت است که وقتی رنگ قسمتی از بدنه اتومبیل از بین می رود٬هوا باعث می شود که آهن یر قسمت رنگ شده خیلی زود زنگ بزند .

چرا آهن زنگ می زند؟برای آن که آهن با اکسیژن موجود در هوا ترکیب می شود و اکسیدآهن قرمز رنگ را(که همان زنگ آهن است)تولید می کند.در هر صورت٬نوعی آهن وجود دارد که زنگ نمی زند.اختراع یا کشف این آهن امری تصادفی بود!در سال۱۹۱۳ ٬هری بریرلی٬ که متخصص ذوب فلزات بود٬برای ساختن لوله تفنگ٬دنبال فلزی مناسب می گشت.از این رو فلزات گوناگون را با هم ترکیب کردو آلیاژهای مختلفی به دست آورد.امّا پس از انجام آزمایش ها٬تمام نمونه ها را به گوشه ای انداخت.چند ماه بعد متوجّه شد در حالی که همه نمونه های دور ریخته شده٬زنگ زده اند٬یکی از آنها زنگ نزده است !

نکته: آلیاژ فلزی است که از ترکیب دو یا چند فلز به دست می آید .

بریرلی این آلیاژ را با دقّت بررسی کرد و فهمید که ۱۴٪آن کروم است.به این ترتیب فلز زنگ نزن یااستنلس استیل وارد زندگی بشر شد.امروزه اغلب لوازم آشپزخانه ها از آهن زنگ نزن هستند.جنس بیشتر دیگ ها٬کتری ها٬ماهی تابه ها٬قاشق و چنگال ها٬چاقو ها و لگن ظرفشویی آشپزخانه ها از آهن زنگ نزن است؛همین طور بسیاری از لوازم جرّاحی و قطعات خودرو ها از این فلز ساخته می شوند .

نکته:کروم یا کرومیوم فلزی سخت٬خاکستری و دیر گداز است با علامت اختصاری( cr)

=============

آهن زنگ نزن

فرایند زنگ زدن

زنگ زدن عبارتی است که به اکسیداسیون آهن اطلاق می‌شود. اکسیداسیون آهن معمولا از طریق واکنش با اکسیژن صورت می‌گیرد اما نوع‌های دیگری از زنگ زدن وجود دارد که حاصل واکنش آهن و کلر است که به آن زنگ سبز می‌گویند. “زنگ” نام متداول یکی از ترکیبات بسیار رایج یعنی اکسید آهن با فرمول Fe2O3 است. این نام رایج است زیرا آهن به سرعت با اکسیژن ترکیب شده و تشکیل زنگ آهن را می دهد. در حقیقت آهن را به ندرت می توان به صورت خالص در طبیعت پیدا کرد. زنگ آهن (یا فولاد) نمونه ای از فرایند خوردگی است: فرایند الکتروشیمیایی شامل آند (یک قطعه فلز که به راحتی الکترون از دست می دهد)، الکترولیت (مایعی که به حرکت الکترون ها کمک می کند) و یک کاتد (یک قطعه فلز که به راحتی الکترون می پذیرد) است. وقتی فلزی خورده می شود، الکترولیت به تولید اکسیژن در آند کمک می کند. سپس اکسیژن با فلز ترکیب شده و الکترون آزاد می شود. وقتی الکترون ها از طریق الکترولیت به سمت کاتد جریان می یابند، آند با جریان الکتریکی حذف می شود یا به کاتیون های فلزی تبدیل شده و زنگ تشکیل می شود.

اکسیده شدن آهن

برای این که آهن اکسید شود به سه ماده نیاز است: آهن، آب و اکسیژن. و اما فرایند زنگ زدن: با افتادن یک قطره آب بر روی اشیای آهن فورا دو اتفاق می افتد. نخست آن که آب به عنوان یک الکترولیت خوب با دی اکسیدکربن موجود در هوا واکنش داده و اسید کربنیک که یک اسید ضعیف است تشکیل می شود. اسید کربنیک نسبت به آب، الکترولیت بهتری است. پس از تشکیل اسید و حل شدن آهن در آن، ملکول های آب به اجزای سازنده آن یعنی اکسیژن و هیدروژن تبدیل می شود. اکسیژن آزاد و آهن حل شده با هم پیوند داده و اکسید آهن را تشکیل می دهند. در این فرایند الکترون آزاد می شود. الکترون های آزاد از بخش آند که همان آهن است به سمت کاتد که ممکن است فلزی با واکنش پذیری کمتر از آهن یا بخش دیگری از سطح آهنی باشد، جریان می یابد. مایعاتی مانند باران های اسیدی، آب دریا و افشانه نمکی برای ذوب کردن برف جاده های یخی به علت ترکیبات موجود در آنها نسبت به آب الکترولیت های قوی تری هستند. به همین دلیل آهن و فلزات دیگر در این محیط ها با سرعت بیشتری زنگ زده و خورده می شوند.

چرا آهن زنگ می زند؟

آیا توجّه کرده اید که بعضی از فلزات زنگ می زنند و بعضی دیگر٬زنگ نمی زنند؟آهن معموأ زنگ می زند. به همین علّت است که وقتی رنگ قسمتی از بدنه اتومبیل از بین می رود٬هوا باعث می شود که آهن زیر قسمت رنگ شده خیلی زود زنگ بزند.

برای آن که آهن با اکسیژن موجود در هوا ترکیب می شود و اکسیدآهن قرمز رنگ را (که همان زنگ آهن است) تولید می کند. در هر صورت نوعی آهن وجود دارد که زنگ نمی زند. اختراع یاکشف این آهن امری تصادفی بود! در سال۱۹۱۳ هری بریرلی٬ که متخصص ذوب فلزات بود٬ برای ساختن لوله تفنگ٬ دنبال فلزی مناسب می گشت. از این رو فلزات گوناگون را با هم ترکیب کردو آلیاژهای مختلفی به دست آورد. امّا پس از انجام آزمایش ها٬ تمام نمونه ها را به گوشه ای انداخت. چند ماه بعد متوجّه شد در حالی که همه نمونه های دور ریخته شده٬ زنگ زده اند٬ یکی از آنها زنگ نزده است! بریرلی این آلیاژ را با دقّت بررسی کرد و فهمید که ۱۴٪ آن کروم است.

به این ترتیب فلز زنگ نزن یا استنلس استیل وارد زندگی بشر شد. امروزه اغلب لوازم آشپزخانه ها از آهن زنگ نزن هستند. جنس بیشتر دیگ ها٬ کتری ها٬ ماهی تابه ها٬ قاشق و چنگال ها٬ چاقو ها و لگن ظرفشویی آشپزخانه ها از آهن زنگ نزن است؛ همین طور بسیاری از لوازم جرّاحی و قطعات خودرو ها از این فلز ساخته می شوند. فولاد زنگ نزن ، جزو فلزات بسیار مقاوم در برابر خوردگی است و در صنایع شیر آلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع فولاد ، آلیاژ فولاد با کروم می‌‌باشد و گاهی نیکل نیز به ‌این آلیاژ اضافه می‌‌شود.

نکته:کروم یا کرومیوم فلزی سخت٬خاکستری و دیر گداز است با علامت اختصاریcr.

نکته:آلیاژ فلزی است که از ترکیب دو یا چند فلز به دست می آید.

کاربردهای آهن

کاربرد آهن از تمامی فلزات بیشتر است و 95 درصد فلزات تولید شده در سراسر جهان را تشکیل می‌دهد. قیمت ارزان و مقاومت بالای ترکیب آن استفاده از آنرا بخصوص در اتومبیلها ، بدنه کشتی‌های بزرگ و ساختمانها اجتناب ناپذیر می‌کند. فولاد معروف‌ترین آلیاژ آهن است و تعدادی از گونه‌های آهن به شرح زیر می‌باشد:

• آهن خام که دارای 5%- 4% کربن و مقادیر متفاوتی ناخالصی از قبیل گوگرد ، سیلیکون و فسفر است و اهمیت آن فقط به این علت است که در مرحله میانی مسیر سنگ آهن تا چدن و فولاد قرار دارد.

• چدن ، شامل 5/3%-2% کربن و مقدار کمی منگنز می‌باشد. ناخالصی‌های موجود در آهن خام مثل گوگرد و فسفر که خصوصیات آنرا تحت تاثیر منفی قرار می‌دهد، در چدن تا حد قابل قبولی کاهش می‌یابند. نقطه ذوب چدن بین k 1470-1420 می‌باشد که از هر دو ترکیب اصلی آن کمتر است و آنرا به اولین محصول ذوب شده پس از گرم شدن همزمان کربن و آهن تبدیل می‌کند. چدن بسیار محکم ، سخت و شکننده می‌باشد. چدن مورد استفاده حتی چدن گرمای سفید موجب شکستن اجسام می‌شود.

• فولاد کربن شامل 5/1% – 5/0% کربن و مقادیر کم منگنز ، گوگرد ، فسفر و سیلیکون است.

• آهن ورزیده ( آهن نرم) دارای کمتر از 5/0% کربن می‌باشد و محصولی محکم و چکش‌خوار است، اما به اندازه آهن خام گدازپذیر نیست. حاوی مقادیر بسیار کمی کربن است ( چند دهم درصد). اگر یک لبه آن تیز شود، به‌سرعت تیزی خود را از دست می‌دهد.

فولادهای آلیاژ حاوی مقادیر متفاوتی کربن بعلاوه فلزات دیگر مانند کروم ، وانادیم ، مولیبدن ، نیکل ، تنگستن و … می‌باشد. اکسیدهای آهن برای ساخت ذخیره مغناطیسی در کامپیوتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها اغلب با ترکیبات دیگری مخلوط شده و خصوصیات مغناطیسی خود را بصورت محلول هم حفظ می‌کنند.

انواع پوشش های محافظ آهن

پوشش های رنگها و جلاها

ساده‌ترین راه مبارزه با خوردگی ، اعمال یک لایه رنگ است. با استفاده ‌از رنگها بصورت آستر و رویه ، می‌‌توان ارتباط فلزات را با محیط تا اندازه‌ای قطع کرد و در نتیجه موجب محافظت تاسیسات فلزی شد. به روشهای ساده‌ای می‌‌توان رنگها را بروی فلزات ثابت کرد که می‌‌توان روش پاششی را نام برد. به کمک روشهای رنگ‌دهی ، می‌‌توان ضخامت معینی از رنگها را روی تاسیسات فلزی قرار داد. آخرین پدیده در صنایع رنگ سازی ساخت رنگهای الکتروستاتیک است که به میدان الکتریکی پاسخ می‌‌دهند و به ‌این ترتیب می‌توان از پراکندگی و تلف شدن رنگ جلوگیری کرد.

پوشش های فسفاتی و کروماتی

این پوششها که پوششهای تبدیلی نامیده می‌‌شوند، پوششهایی هستند که ‌از خود فلز ایجاد می‌‌شوند. فسفاتها و کروماتها نامحلول‌اند. با استفاده ‌از محلولهای معینی مثل اسید سولفوریک با مقدار معینی از نمکهای فسفات ، قسمت سطحی قطعات فلزی را تبدیل به فسفات یا کرومات آن فلز می‌‌کنند و در نتیجه ، به سطح قطعه فلز چسبیده و بعنوان پوششهای محافظ در محیط‌های خنثی می‌‌توانند کارایی داشته باشند. این پوششها بیشتر به ‌این دلیل فراهم می‌‌شوند که ‌از روی آنها بتوان پوششهای رنگ را بر روی قطعات فلزی بکار برد. پس پوششهای فسفاتی ، کروماتی ، بعنوان آستر نیز در قطعات صنعتی می‌‌توانند عمل کنند؛ چرا که وجود این پوشش ، ارتباط رنگ با قطعه را محکم‌تر می‌‌سازد. رنگ کم و بیش دارای تحلخل است و اگر خوب فراهم نشود، نمی‌‌تواند از خوردگی جلوگیری کند.

پوشش های اکسید فلزات

اکسید برخی فلزات بر روی خود فلزات ، از خوردگی جلوگیری می‌‌کند. بعنوان مثال ، می‌‌توان تحت عوامل کنترل شده ، لایه‌ای از اکسید آلومینیوم بر روی آلومینیوم نشاند. اکسید آلومینیوم رنگ خوبی دارد و اکسید آن به سطح فلز می‌‌چسبد و باعث می‌‌شود که ‌اتمسفر به‌ آن اثر نکرده و مقاومت خوبی در مقابل خوردگی داشته باشد. همچنین اکسید آلومینیوم رنگ‌پذیر است و می‌‌توان با الکترولیز و غوطه‌وری ، آن را رنگ کرد. اکسید آلومینیوم دارای تخلخل و حفره‌های شش وجهی است که با الکترولیز ، رنگ در این حفره‌ها قرار می‌‌گیرد. همچنین با پدیده ‌الکترولیز ، آهن را به ‌اکسید آهن سیاه رنگ (البته بصورت کنترل شده) تبدیل می‌‌کنند که مقاوم در برابر خوردگی است که به آن “سیاه‌کاری آهن یا فولاد” می‌‌گویند که در قطعات یدکی ماشین دیده می‌‌شود.

پوشش های گالوانیزه

گالوانیزه کردن (Galvanizing) ، پوشش دادن آهن و فولاد با روی است. گالوانیزه ، بطرق مختلف انجام می‌‌گیرد که یکی از این طرق ، آبکاری با برق است. در آبکاری با برق ، قطعه‌ای که می‌‌خواهیم گالوانیزه کنیم، کاتد الکترولیز را تشکیل می‌‌دهد و فلز روی در آند قرار می‌‌گیرد. یکی دیگر از روشهای گالوانیزه ، استفاده ‌از فلز مذاب یا روی مذاب است. روی دارای نقطه ذوب پایینی است. در گالوانیزه با روی مذاب آن را بصورت مذاب در حمام مورد استفاده قرار می‌‌دهند و با استفاده ‌از غوطه‌ور سازی فلز در روی مذاب ، لایه‌ای از روی در سطح فلز تشکیل می‌‌شود که به ‌این پدیده ، غوطه‌وری داغ (Hot dip galvanizing) می‌گویند. لوله‌های گالوانیزه در ساخت قطعات مختلف ، در لوله کشی منازل و آبرسانی و … مورد استفاده قرار می‌‌گیرند.

پوشش های قلع

قلع از فلزاتی است که ذاتا براحتی اکسید می‌‌شود و از طریق ایجاد اکسید در مقابل اتمسفر مقاوم می‌‌شود و در محیطهای بسیار خورنده مثل اسیدها و نمکها و … بخوبی پایداری می‌‌کند. به همین دلیل در موارد حساس که خوردگی قابل کنترل نیست، از قطعات قلع یا پوششهای قلع استفاده می‌‌شود. مصرف زیاد این نوع پوششها ، در صنعت کنسروسازی می‌‌باشد که بر روی ظروف آهنی این پوششها را قرار می‌‌دهند.

پوشش های کادمیم

این پوششها بر روی فولاد از طریق آبگیری انجام می‌‌گیرد. معمولا پیچ و مهره‌های فولادی با این فلز ، روکش داده می‌‌شوند. روکش کادمیم مخافظ خوبی برای کالاهای آهنی و فولادی در برابر زنگ زدگی و فسادتدریجی در اثر هوا می باشد. روکش کادمیم بیشتر قسمت های اساسی هواپیماها و کشتی ها و کالاهایی که در آب و هوای گرمسیری مصرف دارد، به کار برده می شود. پوشش های کادمیم مخصوصا در محیط های طبیعی موثرند. مقاومت این پوشش ها در مقابل فساد تدریجی در مناطق روستایی بیشتر از مناطق صنعتی است.

===================

روش های کنترل زنگ زدن فلزات

 

 

روش های کنترل زنگ زدن فلزات

 

 

ماده ای که به طور ذاتی نسبت به محیط اطراف خود مقاومت نشان می دهد و پوسیده نمی شود (البته به طور ایده آل)، اولین انتخاب در نیازهای مکانیکی و اقتصادی خواهد بود؛ متاسفانه اغلب چنین نیست و بسیاری از مواد به روشی برای کنترل زنگ خوردگی خود نیاز دارند؛ به همین دلیل سه روش عمده برای این کار وجود دارد:

 

روش های کنترل زنگ زدن فلزات

 

اصلاح محیط اطراف ماده ای که در معرض این محیط قرار دارد

 

روش های کنترل زنگ زدن فلزات

 

روش های کنترل الکتریکی

 

روش های کنترل زنگ زدن فلزات

 

استفاده از روکش های محافظ

 

لایه نشانی و روکش به روش اسپری حرارتی برای کنترل زنگ زدن:

روکش محافظی که به روش حرارتی روی ماده مورد نظر اسپری می شود، برای بسیاری از مواد مورد استفاده است. در این روش، گزینه های لازم برای روکش کردن مواد و اسپری بسیار زیاد است. این روش به سه گروه اصلی تقسیم می شود:

روش های کنترل زنگ زدن فلزات

 

روکش آندی

روکش کاتدی

روکش خنثی یا بی طرف

 

 

روش های کنترل زنگ زدن فلزات

روش اسپری برای  روکش کردن فلزات

 

 

روش های کنترل زنگ زدن فلزات

روکش آندی
روکش آندی برای محافظت زیرلایه های آهن و فولاد تقریبا فقط به روکش های روی (Zn) و آلومینیوم (Al) یا آلیاژهای آن ها محدود می شود. محافظ زنگ زدن این زیرلایه  بایستی محافظ کاتدی یا محافظ قربانی باشد. زیرلایه نقش کاتد را در این روش ایفا کرده و روکش روی آن، نقش آند قربانی را خواهد داشت. مکانیسم محافظت زنگ خوردگی فلزات به دو دسته تقسیم می شود:
روش های کنترل زنگ زدن فلزات

 

محافظت کاتدی یا قربانی شدن روکش

روش های کنترل زنگ زدن فلزات

 

سد محافظ در برابر محیط اطراف

 

حال به توضیح این روش ها می پردازیم.

 

روکش قربانی:

یک روش پیچیده تر برای روکش کردن، اعمال اندکی بار منفی به فلز است؛ پس واکنش این فلز به صورت M → M2+ + 2e-سخت تر اتفاق خواهد افتاد. برای این کار می توان  با فراهم کردن بار منفی و اعمال آن به روکشی از یک فلز فعال تر ، به این هدف دست یافت.  یعنی یک روش  رایج برای  محافظت فولاد،  لایه نشانی آن  با لایه نازکی از روی است ؛  این  فرایند ” گالوانیزه کردن” نامیده می شود. روکش روی، واکنش پذیری بیش تر از آهن دارد و تمایل دارد به طور انتخابی زنگ بخورد. حل شدن این روکش قربانی ، الکترون هایی را به جا می گذارد که در آهن جمع می شوند و آن را کاتدی می کنند؛ بنابراین از خوردگی و حل شدن آهن جلوگیری می شود(شکل پایین، سمت چپ).

 

روش های کنترل زنگ زدن فلزات

 

تأثیر روکش کردن آهن با یک فلز که واکنش پذیری کم تری دارد، یک پدیده جالب به وجود می آورد. یک مثال خوب از این حالت، روکشی از قلع است(شکل بالا، سمت راست). تا جایی که روکش قلع دست نخورده باقی می ماند، همه چیز خوب است؛ اما حتی اگر قسمت کوچکی از آهنی که در زیر قلع قرار گرفته، در معرض رطوبت محیط اطراف قرار بگیرد، پوسیدگی آغاز می شود. الکترون ها از آهن آزاد شده و به سمت قلع می آیند و آهن را آندی تر می کنند؛ پس اکنون قلع، پوسیدگی آهن را بیش تر می کند! حتما زنگ خوردن قوطی کنسروها را بعد از باز شدن درب آن ها دیده اید.

 

محافظت کاتدی:

 

یک روش عالی برای این که  بارهای الکتریکی منفی به طور پیوسته در روی فلز باقی بمانند، آن است که از حل شدن و از بین رفتن یون های مثبت جلوگیری شود. از آن جایی که کل سطح به وضعیت کاتدی در می آید، این روش را” محافظت کاتدی” می گویند. منبع الکترون ها می تواند یک منبع تغذیه جریان مستقیم خارجی باشد (این روش برای محافظت خط لوله های نفت و دیگر تجهیزات زیر خاک به کار می رود) یا می تواند زنگ خوردگی فلز فعال دیگری مانند تکه ای آلومینیوم یا روی در زیر زمین و در کنار فلز اصلی باشد؛ در مخزن پروپان شکل زیر در زیر زمین چنین کاری صورت گرفته است:

 

 

روش های کنترل زنگ زدن فلزات

 

 

روش های کنترل زنگ زدن فلزات

 

 

روکش خنثی:

مواد خنثایی مانند آلومینیوم یا سرامیک های اکسید کروم با حذف محیط بسیار خورنده از ماده ای که استعداد زنگ زدن را دارد، محافظ های خوبی برای زنگ زدگی هستند. معمولا یک ماده خنثی، حتی اگر روکش آن تا اندازه ای نشت پذیر باشد (یک استثنا برای این حالت، فولاد زنگ نزن است که حذف اکسیژن می تواند باعث زنگ زدن شکاف دار آن ها شود و روکش های پیوندی نیکل کروم برای جلوگیری از زنگ زدن چنین موادی مناسب هستند) سرعت زنگ زدن را زیاد نمی کنند. اما در هر حالت برای محافظت بیش تر، ضخیم ترین و متراکم ترین روکش های اسپری پلاسما لازم اند.

 

برگرفته از تبیان

================

 

ادامه مطلب

فروش ویژه مودم سیار دارای وای فای - 3G Modem WIFIمودم سیار دارای وای فای. دیگر در اتومبیل هم اینترنت پر سرعت دارید. تنها کافیست سیم کارت خود را داخل مودم قرار دهید و مودم را در هر جایی که پورت USB دارد مانند ظبط اتومبیل، تلویزیون، کامپیوتر، لپ تاپ یا ... وصل کنید و از اینترنت پر سرعت سیم کارت خود توسط WIFI استفاده کنید. با 6 ماه گارانتی تعویض.

روش خرید: برای خرید پس از کلیک روی دکمه زیر و تکمیل فرم سفارش، ابتدا محصول مورد نظر را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید، سپس وجه کالا و هزینه ارسال را به مامور پست بپردازید. جهت مشاهده فرم خرید، روی دکمه زیر کلیک کنید.

قیمت: 145000 تومان

فروش ویژه دوربین مینی نانو - Nano Mini Cameraدوربین مینی نانو کوچک ترین و سبک ترین دوربین دنیا تنها با 14 گرم وزن. با قابلیتهای باور نکردنی و بسیار ... فیلمبرداری، عکاسی، ضبط صدا، فیلمبرداری خودکار (تشخیص حرکت) و وبکم. برای اولین بار در ایران ...

روش خرید: برای خرید پس از کلیک روی دکمه زیر و تکمیل فرم سفارش، ابتدا محصول مورد نظر را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید، سپس وجه کالا و هزینه ارسال را به مامور پست بپردازید. جهت مشاهده فرم خرید، روی دکمه زیر کلیک کنید.

قیمت: 99000 تومان

فروش ویژه پایه عکاسی مونوپادپایه عکاسی مونوپاد، لذت عکاسی در زوایای غیر عادی. با موبایلتان از راه دور عکس سلفی بگیرید. نگه دارنده انواع موبایل و دوربین دیجیتال برای عکاسی یا فیلم برداری ...

روش خرید: برای خرید پس از کلیک روی دکمه زیر و تکمیل فرم سفارش، ابتدا محصول مورد نظر را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید، سپس وجه کالا و هزینه ارسال را به مامور پست بپردازید. جهت مشاهده فرم خرید، روی دکمه زیر کلیک کنید.

قیمت: 36000 تومان

فروش ویژه تی شرت لاغری مردانه (Slim'N Lift)آيا از فرم بد لباس در بدنتان در عذاب هستيد ؟ آیا نمي توانيد کت شلوار و لباس هاي مجلسي بپوشيد ؟ همه مشکلات شما با تي شرت لاغري حل مي شود. يک راه حل آسان و سريع فقط در عرض چند ثانيه ...

روش خرید: برای خرید پس از کلیک روی دکمه زیر و تکمیل فرم سفارش، ابتدا محصول مورد نظر را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید، سپس وجه کالا و هزینه ارسال را به مامور پست بپردازید. جهت مشاهده فرم خرید، روی دکمه زیر کلیک کنید.

قیمت: 35000 تومان

icon برچسب ها:رویا گفته است:
تاریخ: 21 Oct 2013

خیلی ممنون برای گزلرش . باید اینو فردا تحویل بدم. به دادم رسیدی.به وب منم سربزن.

محسن گفته است:
تاریخ: 27 Oct 2013

دمت قیژژژژژژژژژژژژژژژژژژ داداش…نوکرتم

مرلیا گفته است:
تاریخ: 28 Oct 2013

خیلی خوب بود ولی یه کم خلاصه کنین بهتر میشه ممنون

مرلیا گفته است:
تاریخ: 28 Oct 2013

ولی خیلی خوب بود من امسال کلاس ششم هستم و امروز امتحان علوم داریم ولی من خواستم اول در باره “آهن زنگ نزن”تحقیق کنم چون معلممون نمره میـــــــــــــــــــــــــــــده!!!!!!!!!!!$$

melika گفته است:
تاریخ: 29 Oct 2013

mamnon

melika گفته است:
تاریخ: 29 Oct 2013

♥ خیلی عالی بود کلاس ششم اصلا سخت نیست ♥

حسین گفته است:
تاریخ: 29 Oct 2013

خیلی خوف بود 9کرتم داداش

تارا گفته است:
تاریخ: 29 Oct 2013

ايول مطلبت عالي بود به دادم رسيدي چون معلممون از شمر بدتره

تارا گفته است:
تاریخ: 29 Oct 2013

مطلبت عالي بود به دادم رسيدي چون معلممون از شمر بدتره

محدثه جون گفته است:
تاریخ: 31 Oct 2013

سلام من محدثه ام
به دادم رسیدی هر وبسایتی رو میزدم نمیومد نمیدونم چرا؟؟؟؟
ولی برای تو اومد من که خیلی خوشحال شدم
دمت گرم
آخه باید اطلاعات درباره اش در میاوردم آخه نمره و امتیاز داره$$$$$$$$$$$$$$$$$

نسرین گفته است:
تاریخ: 01 Nov 2013

حوصله مون وسربردن یکی نیست به اینابگه ششم جه سختی ها ومشقتی دار ه
ملیکا ا ین چیه ترخداماروکشتی؟؟؟؟؟

سمیرا گفته است:
تاریخ: 02 Nov 2013

خیلی ممنون مطالب دسته بندی شده وعالی بود

کیارش گفته است:
تاریخ: 03 Nov 2013

با تشکر فراوان بابت مطلب مفیدتان

عسل گفته است:
تاریخ: 04 Nov 2013

عالی بود مرسی

N.m_reza گفته است:
تاریخ: 07 Nov 2013

خيلي خوبه ممنون

محمد گفته است:
تاریخ: 08 Nov 2013

مرسی داداش مطلبت خیلی کامل بود حال کردم

فاطمه گفته است:
تاریخ: 09 Nov 2013

عاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالیه

علی صادقی گفته است:
تاریخ: 09 Nov 2013

امروز شانس اوردم درباره اهن زنگ نزن تحقیق کردم چون به امتحانم نمره اضافه کرد

مهتاب گفته است:
تاریخ: 10 Nov 2013

ایول! ممنونم عااااالییییییییییهههههههههه

نازنین حسنا گفته است:
تاریخ: 17 Nov 2013

سلام منم چاپش میکنم دعاکنیدکه درست باشه که یک نمره به من بدن آمـــــــــــــــــــــــــــــــــین

کوچــــی زاا گفته است:
تاریخ: 18 Nov 2013

سلام.
خیلی ممنون. مطالبتون عالی بود ^_^
اگه سایت شما رو پیدا نمی کردم، فکر کنم فردا صفر می شدم :)

علیرضا گفته است:
تاریخ: 19 Nov 2013

ایول بابا به دنبالت میگشتم

فرخنده جون گفته است:
تاریخ: 12 Jan 2014

ممنون خیلی عالی ومفیدبود.
* *
$
کیف کردم.

محمدحسین گفته است:
تاریخ: 01 Jul 2014

خیلی عالی بود.باید اینو فردا تحویل می دادم.خیلی خیلی خیلی مفید بود.خیلی ممنون.مر30

نسترن گفته است:
تاریخ: 12 Oct 2014

خیلی عالی بود.حداقل یه چیزی داریم نشون این معلم مسخره مون بدیم. باتشکردانشمندان گرامی

mina15 گفته است:
تاریخ: 15 Oct 2014

سلام خوب بود ولی کاش خلاصه بود معلم ما اجباری کرده این تحقیق رو بیاریم ولی هم زیاده وهم نمیتونم پرینت کنم چون نمره کم میکنه امیدوارم کمی خلاصه تر چاپ کنین ممنون

ترنمیسبب گفته است:
تاریخ: 16 Oct 2014

تههبهنعهرعئرعبئب

ترنم گفته است:
تاریخ: 16 Oct 2014

سلام

به تو چه گفته است:
تاریخ: 19 Oct 2014

د متون گرم☺

ملینا گفته است:
تاریخ: 20 Oct 2014

واقا عالی بود ممنون

کیانوش گفته است:
تاریخ: 25 Oct 2014

بابا دمت گرم خیلی خوب بودمعلمم بهم 20 می ده اگه قبلش نمیرم

کیانوش گفته است:
تاریخ: 25 Oct 2014

بابا دمت گرم خیلی خوب بودمعلمم بهم 20 می ده اگه قبلش نمیرم چون فردا 4 تا امتحان داریم

سید صالح گفته است:
تاریخ: 26 Oct 2014

من اگر امروز آهن زنگ نزن را پیدا نمی کردم و به صورت روزنامه دیواری در نمی آوردم معلم مان گروه دانشمندان جوان را تنبیه می کرد ممنونم که مطالبی در مورد آهن زنگ نزن در سایت موجود بود .

دریا گفته است:
تاریخ: 26 Oct 2014

واقعا ممنون عالی بو من بخاطر این تحقیق 4 نمره گرفتم

مبینا گفته است:
تاریخ: 26 Oct 2014

مرسی از سایت خیلی خوبتون من که هنوز نبردم ولی امیدوارم یک نمره ای به ما هم اضافه کنه
بعضیا چهار نمره واقعا خدا شانس بده
من به زور شاید یه نمره بهم بده
فقط یه کم کوتاهش کنین

ملیکا گفته است:
تاریخ: 27 Oct 2014

خیلی عالی بود . این مطالب خیلی به دردم خورد . آخه فردا امتحان دارم . نمره داره . اصلا عالیا!!!!!!!!!!!!!!!!! . عالی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

نازی گفته است:
تاریخ: 27 Oct 2014

خیلی بد بود.اه

ملیکا گفته است:
تاریخ: 27 Oct 2014

خیلی عالی بود . این مطالب خیلی به دردم خورد . آخه فردا امتحان دارم . نمره داره . اصلا عالیا!!!!!!!!!!!!!!!!! . عالی!!!!!!!!!!!!!!!

سمیه گفته است:
تاریخ: 28 Oct 2014

خاک تو سرت خیلی طولانیه واقعا خاک تو سرت!

ali گفته است:
تاریخ: 30 Oct 2014

buuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuusssssss

علی گفته است:
تاریخ: 30 Oct 2014

بوووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووس نمیدونم اگه نبودی من بودم یانه//////////////////

علی گفته است:
تاریخ: 30 Oct 2014

چی می گی سمیه

زهرا گفته است:
تاریخ: 30 Oct 2014

خیلی عالی و طولانی بود! ممنون

محمد گفته است:
تاریخ: 31 Oct 2014

عالیه ولی جر میخورم بخوام از روی همه اینا بنویسم

taraneh گفته است:
تاریخ: 01 Nov 2014

سایتتون محشرهههههه!به دادم رسیدید!ولی جونم در رفت تا نوشتمش:| در هر حال عالییی بود به خاطرش ۵ نمره گرفتممممممممم!

Mis. mehrana گفته است:
تاریخ: 02 Nov 2014

من کلاس ششم هستم و واقعا به دردم خورد thankes

fatemeh soltanpour گفته است:
تاریخ: 03 Nov 2014

salam saitetoon kheili khoob bood. be ghoole baghiie mokhataban ye kami matlabetono kholase benevisid.
mamnoon

امیرعلی گفته است:
تاریخ: 04 Nov 2014

مرسی خیلی عالی بود من برای جزوه ی مدرسم احتیاج داشتم خودمم ششمم

eli گفته است:
تاریخ: 06 Nov 2014

عااااااالیییییی بوووووود ♡♡♡♡♡♡☆☆☆☆☆☆مرررررسی

نگار گفته است:
تاریخ: 08 Nov 2014

خیلی زیاد بود اینا همه توی اون قلب کوچیک وسط مقوا جا نمیشد

حانیه گفته است:
تاریخ: 08 Nov 2014

ممنون خوب بود ولی منبع مطالب روهم می گذاشتید عالی می شد.

دانیال گفته است:
تاریخ: 09 Nov 2014

اقا ولاحی شیشم سخته

دانیال گفته است:
تاریخ: 09 Nov 2014

این علومو من میگیرم میکوبونم تو دیوارا

sepideh گفته است:
تاریخ: 10 Nov 2014

عالی بود ولی ار فرایندهای اهن زنگ نزن و میذاشتید خیلی عالی تر میشد ممنون

masi گفته است:
تاریخ: 13 Nov 2014

وااااااااای خدا پدرم در اومد تا بنویسمش ولی ب خیلی خوب بود مرسی بوووووووووووووووووووووووس

masi گفته است:
تاریخ: 13 Nov 2014

وااااااااای خدا پدرم در اومد تا بنویسمش ولی خب خیلی خوب بود مرسی بوووووووووووووووووووووووس

matin گفته است:
تاریخ: 14 Nov 2014

ممنونم عالى بوود

matin گفته است:
تاریخ: 14 Nov 2014

ممنونم عالى بوود عالييى

محمدمهدی گفته است:
تاریخ: 15 Nov 2014

نسبتا خوب بود باتشکر

mahdi گفته است:
تاریخ: 15 Nov 2014

خیلی چاکریم

amir گفته است:
تاریخ: 16 Nov 2014

عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی
بوووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووود
دمممممممممممممممممممممممممممممممممممممممت
گرممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممم

استقلال گفته است:
تاریخ: 17 Nov 2014

عالی بود

محمدامین گفته است:
تاریخ: 21 Nov 2014

خیلی به من کمک کردی متشکرم

محمد جواد گفته است:
تاریخ: 07 Dec 2014

it was so goooooooooooooooooooooooooood

شیما مهدوی گفته است:
تاریخ: 17 Dec 2014

وای ممنون از یه امتحان خیلی سخت نجات پیدا کردم آآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآفرین

السا گفته است:
تاریخ: 01 Jan 2015

لایک داری لایییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییک
goooooooooooooooooooooooooooooooooooooooood

ارسال نظر

نام:

ایمیل:

وب سایت:

متن و پیام شما: